Ekspozycja medali z rodzinnych zbiorów.
Rodziny zbiór medali powstał poniekąd w historyczny sposób na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zapoczątkowały go medale ofiarowane mojemu Ojcu prof. Janowi Samkowi w czasie wykonywania prac inwentaryzacyjnych w Skoczowie, Cieszynie, Mogilanach. Były to także „prezenty” od zaprzyjaźnionych zakonów, jak Karmelici Bosi czy Sercanki oraz od „przyjaciół rodziny”.
Prezentowane medale to nie tylko polskie prace, lecz także obce, pochodzące z zakupów w Desie czy na targach staroci, powstałe w Belgii, Francji, Niemczech, Czechosłowacji i Rosji. W kolekcji na uwagę zasługują medale historyczne głównie z wizerunkami królów polskich, upamiętniające rocznice założenia miast, związane z uczelniami, ukazujące wybitnych twórców, poetów, pisarzy, artystów. Specjalnie dużą grupę stanowią medale sportowe oraz tak zwane medale z minionej epoki ukazujące różne rocznice „Polski Ludowej”. Są to medale złocone, srebrzone, żeliwne, z brązu czy aluminium.
Dokonany przegląd wykazuje, że najlepszą jakością artystyczną wyróżniają się medale mennicze często sygnowane. Najstarsze pochodzą z początku XIX wieku, zaś największą ilość medali wybito w latach 70-tych. Różna jest ich jakość wykonania, od doskonałej, o czym świadczą przedstawienia wybitnych Polaków po niewielką, gdy jedyną ozdobą jest napis czy cyfra jubileuszowa. Dodajmy jeszcze funkcje, jakie zbiór ten spełnia i zasady na jakich go zgromadzono. Pochodzi z darów i nabytków, żaden z medali nie był sprzedawany. W momencie zakupu czy otrzymania dostarczał radość. Stale służył w czasie zajęć dydaktycznych prof Jana S. Samka. Był wykorzystywany w celach dydaktycznych na obozach naukowych, łącznie z odpowiednią literaturą przedmiotu.
Cześć kolekcji była prezentowana na dwóch wystawach tematycznych: w Muzeum Muzeum Historyczne w Pałacu w Dukli i Muzeum Regionalnym w Mielcu.